Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Nauka chodzenia na smyczy w niemal każdym przypadku wygląda zupełnie inaczej. Każdy pupil rozwija się w indywidualnym tempie. Należy wiedzieć, że zwierzak najszybciej przyswaja nowe umiejętności w pierwszych miesiącach lub latach życia. Warto dowiedzieć się, do kiedy pies jest szczeniakiem. Pupile małych ras rozwijają się o wiele szybciej. Oczywiście czworonoga można zabrać na zewnątrz dopiero po szczepieniu. Wspólny spacer może być przyjemnością, jednak początki bywają trudne. Często zdarza się, że sierściuch gryzie smycz, wpada pod nogi, próbuje wyrywać się i ściągać obrożę lub szelki. Nie powinniśmy jednak rezygnować z tej formy aktywności, nawet jeśli dysponujemy sporym ogrodem. Dobrze, jeśli pies zna swoją najbliższą okolicę. Z pewnością łatwiej będzie mu powrócić do domu, gdy przypadkiem wymknie się za płot. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – poniżej umieszczono praktyczne wskazówki.

 

Wyeliminowanie złych nawyków

Wiele osób nie ma pojęcia, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy. Bywa tak, że szczeniak jest wyjątkowo niesforny. Brak dyscypliny sprawia, że nigdy nie wyeliminujemy złych nawyków. Dobrze jest spotkać się na spacer z osobą, która posiada dorosłego psa. Nasz zwierzak będzie naśladował jego zachowanie. Zachowajmy tutaj jednak ostrożność – ważne jest, aby mieć pewność, że drugi pies pozytywnie zareaguje na obecność lub zaczepki naszego czworonoga.

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy

Przede wszystkim należy być konsekwentnym. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym lepiej. Mogłoby się wydawać, że dorosły osobnik nie przywyknie do obroży lub szelek. Nic bardziej mylnego! Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy? Prawda jest taka, że proces ten wygląda bardzo podobnie. Zwykle jednak zwierzak potrzebuje większej ilości czasu – oczywiście nie jest to reguła.

Wybór odpowiedniej smyczy

W pierwszej kolejności musimy zakupić smycz, która będzie dobrze dopasowana do naszego pupila. Ważne jest to, aby nie była ona zbyt ciężka. Szczeniak potrzebuje smyczy lekkiej, mocnej, a zarazem elastycznej. W przypadku dużych, dorosłych psów mamy większą swobodę. Tutaj sprawdzi się nawet metalowy łańcuch. Nie zapominajmy, że pies o dużych gabarytach może mocno nas ciągnąć. Dodatkowe obciążenie w postaci ciężkiej smyczy nieco ograniczy zakres ruchów.

Wybierając smycz należy sprawdzić zapięcie. Istotne jest to, aby było niezawodne. Nie może ono niespodziewanie odpiąć się od obroży, czy też szelek. Taka sytuacja stanowi duże zagrożenie dla naszego psa. Istnieje duża szansa, że uwolniony z uprzęży będzie próbował nam uciec np. wybiegając na ruchliwą ulicę. Postawmy na jakość – o wiele rozsądniej zakupić jest produkt renomowanej marki.

Nauka chodzenia w obroży/szelkach

Bywa tak, że pies nie chce chodzić na smyczy. Po założeniu obroży lub szelek nie chce wykonać nawet jednego kroku. Warto więc przyzwyczajać go stopniowo do tych akcesoriów. Najlepiej zakładać mu je w domu. Dzięki temu ich obecność będzie czymś zupełnie naturalnym. Najlepiej zająć psa zabawkami, tak aby zapomniał o tym, że ma coś na sobie.

Być może problem tkwi w zbyt ciasnym obwodzie obroży lub szelek. Wiadomym jest, że powoduje to dyskomfort, a więc pies nie będzie miał ochoty na spacer. Dopasowanie obroży jest dość trudne. Właśnie dlatego podczas zakupu zwróćmy uwagę na sposób regulacji. Kolejnym krokiem jest przytrzymywanie psa poprzez chwycenie go za obrożę lub szelki. Musimy dać mu do zrozumienia, że nasz ruch jest dla niego komendą. Zwierzak będzie się wyrywał i buntował, jednak nie należy go puszczać.

Regularne ćwiczenia

jak nauczyć psa chodzenia na smyczy

Naukę chodzenia na smyczy najlepiej rozpocząć na krótkich trasach. Na początku możemy przypinać smycz i stać w miejscu. Pies będzie oddalał się i wracał do nas. Powinniśmy chwalić go, gdy stanie obok nas. Bardzo ważne jest to, aby odpinać smycz tylko wtedy, gdy będzie blisko. Nasze położenie powinno być niezmienne.

Podobnie jest w przypadku spacerów. Jeśli pies szarpie się lub oddala, to powinniśmy zatrzymać się w miejscu. Dopiero, gdy zwierzak stanie obok nas spokojnie możemy kontynuować spacer. Takie zachowanie sprawi, że czworonóg zrozumie, że poprzez ciągnięcie smyczy nic nie osiągnie. Niestety nie stanie się tak natychmiast. Bywa, że proces nauki wymaga kilku tygodni regularnych ćwiczeń.

Kolejną potencjalną trudnością jest gryzienie smyczy przez psa. Najprawdopodobniej chce ją zniszczyć, aby się uwolnić. Może być to dla niego również forma rozrywki. Warto dowiedzieć się, jak oduczyć psa gryzienia.

Czasami zdarza się tak, że pies nie chce załatwiać się na zewnątrz. Być może niewłaściwie przeprowadziliśmy proces oduczania psa załatwiania się w domu. Po pierwsze powinniśmy dowiedzieć się, jak nauczyć psa sikać na matę. Następnie dobrze jest poznać każdy etap uczenia go załatwiania się na trawę.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Prezent dla psa na święta – pomysły na świąteczne prezenty dla psa pod choinkę
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Jak odchudzić psa? Poradnik
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *